fbpx

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 17/2018 z dnia 23 V 2018

Przypominamy o drugim odżywiającym zabiegu dolistnym w buraku cukrowym. Najlepiej jest go wykonać do momentu zwierania międzyrzędzi. Standard to siarczan magnezu, bor oraz coraz częściej krzem. Powodem są pojawiające się w ostatnim czasie doniesienia naukowe na temat korzystnego wpływu tego pierwiastka na plonowanie buraków cukrowych. Z tego względu do mieszaniny siarczanu magnezu i boru zalecamy dodać krzemowo-wapniowy nawóz SmartSil WP/SC w dawce 1 kg/ha (lub w przypadku formy SC 1,5 l/ha). Oprócz krzemu i wapnia produkt zawiera żelazo, tytan i mangan. Jego stosowanie powoduje wzrost intensywności fotosyntezy oraz zwiększenie wigoru roślin, co daje w efekcie końcowym wyższy plon.

Warto także podkreślić korzystny wpływ produktu na odporność roślin na porażenie przez choroby, ataki szkodników i suszę, która w ostatnim czasie nawiedziła prawie cały rejon Polski. Odkładający się w ścianach komórkowych krzem tworzy barierę zapobiegającą nadmiernej utracie wody przez komórki, natomiast wapń reguluje otwieranie aparatów szparkowych i dzięki temu zmniejsza transpirację roślin.

W celu poprawy pobierania magnezu i siarki z siarczanu magnezu, boru oraz składników ze SmartSil WP/SC do zabiegu zalecamy dodać enzymatyczny koncentrat L-aminokwasów – NaturalCrop SL w dawce 0,5-1 l/ha. Polipeptydy i aminokwasy, zawarte w produkcie stabilizują mieszaninę oraz tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy, a aminokwasy chelatujące (glicyna, kwas glutaminowy, histydyna i lizyna) poprawiają pobieranie mikroelementów z mieszaniny.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com