fbpx

KOMUNIKAT ROLNICZY NATURALCROP NR 15/2020 Z DNIA 29 05 2020

Po herbicydach przyszedł czas na dolistne dokarmianie kukurydzy. Roślina ta jest wrażliwa na niedobór cynku i boru, dlatego przeprowadza się zazwyczaj 1-2 krotne dokarmianie tymi składnikami. Obecnie wzrost kukurydzy został mocno przyhamowany nie tylko przez herbicydy, ale również i przez warunki atmosferyczne, zwłaszcza niskie temperatury. W niektórych regionach kraju wystąpiły nawet przymrozki, które mocno uszkodziły młode rośliny. W związku z powyższym planując zabieg dokarmiający warto również oprócz mikroelementów wesprzeć rośliny zabiegiem regeneracyjnym i stymulacyjnym.

Zalecenie: Phostart ZN 1,0 l/ha + SmartSil WP 1,0 kg/ha + NaturalCrop SL 0,5-1,0 l/ha

Phostart Zn to płynny nawóz o wysokiej zawartości fosforu i cynku, stosowany w celu stymulacji rozwoju systemu korzeniowego i lepszego wykorzystania składników z gleby. Szczególnie dobrze sprawdza się w sytuacjach utrudnionego pobierania fosforu z gleby z powodu niskich temperatur, a nawet nieuregulowanego odczynu. Jednak fosfor to nie tylko stymulacja systemu korzeniowego. Jego obecność w roślinie jest niezmiernie ważna, gdyż kontroluje wszystkie procesy wymagające energii. Krótko mówiąc nic co ważne w roślinie, nie dzieje się bez jego udziału. Podobnie jest z cynkiem. Spośród wielu funkcji jakie pełni w roślinie do najważniejszych należy synteza tryptofanu (prekursora auksyn) jednego z najważniejszych hormonów roślinnych oraz kształtowanie gospodarki węglowodanowo-azotowej.

Z kolei zastosowanie SmartSil WP stymuluje tworzenie chlorofilu w komórkach, co zwiększa intensywność fotosyntezy i poprawia wigor roślin. Oprócz tego zastosowanie SmartSil WP w połączeniu z NaturalCrop SL przyspieszy regenerację roślin po uszkodzeniach herbicydowych m.in. po sulfonylomocznikach. SmartSil WP, dzięki kompleksowi PureKlin neutralizuje pozostałości herbicydów w roślinie, natomiast NaturalCrop SL odżywia rośliny w specyficzne aminokwasy (Leu, Ile, Wal), których synteza jest blokowana przez zastosowane wcześniej herbicydy.

NaturalCrop® SL enzymatyczny koncentrat peptydów i L-aminokwasów, który poprawia pobranie mikroelementów np. cynku oraz składników z nawozów dolistnych. Tym samym zwiększa efektywność nawożenia (zawiera aminokwasy chelatujące Gly, Glu, His, Lys). Zastosowanie NaturalCrop® SL jest szczególnie ważne, jeżeli pierwszy zabieg dokarmiający zostanie przesunięty do fazy 4-6 liści lub producent zdecyduje się na jednokrotne dokarmianie. W takim przypadku celem stosowania jest przyspieszenie pobrania oraz maksymalne wykorzystanie składników z aplikowanych nawozów. Warto wtedy zastosować wyższą dawkę NaturalCrop® SL, czyli 1-1,5 l/ha. Produkt można również dodać do zabiegu insektycydowego na ploniarkę w dawce 0,5 l/ha pod kątem zwiększenia skuteczności insektycydu.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com