fbpx

Komunikat sadowniczy NaturalCrop nr 8/2020 z dnia 25 05 2020 

Podziały komórkowe w jabłoni rozpoczynają się od zapłodnienia i trwają w zależności od odmiany do około 4-6 tygodni po kwitnieniu. U odmian wczesnych (letnich) będą miały miejsce krócej, natomiast u odmian późnych (zimowych) dłużej. W jabłku może znajdować się od 60 do 200 mln komórek. Oczywiście im więcej tym lepiej, ponieważ wpływa to na wielkość i jędrność owoców. Najwięcej wapnia owoce pobierają we wczesnych fazach rozwojowych. Im zawiązki są starsze tym mniej pobierają tego pierwiastka. Dlatego należy w bardzo wczesnych fazach dokarmiać rośliny tym składnikiem.

Zalecamy po kwitnieniu rozpocząć Program na jędrność owoców deserowych, który oparty jest m. im. o SmartSil® WP (1,5 kg/ha). Jest to dolistny nawóz o innowacyjnym połączeniu krzemu, wapnia oraz kompleksu makro- i mikroelementów (SmartComplex). Krzem zawarty w produkcie: wzmacnia ściany komórkowe, pobudza fotosyntezę, stymuluje wytwarzanie cukrów. Natomiast wapń: jest składnikiem ścian komórkowych, stymuluje podziały komórkowe, przyspiesza transport cukrów i węglowodanów oraz poprawia gospodarkę wodną. W efekcie SmartSil® WP poprawia jędrność i dorastanie owoców.

SmartSil® WP ogranicza występowanie chorób fizjologicznych tj. GPP i rozpad mączysty. Ogranicza żerowanie szkodników np. mszyc. Rośliny wysycone krzemem, mają twardsze ściany komórkowe przez co są mniej narażone na atak ze strony szkodników czy patogenów.

Aby uzyskać najlepsze efekty SmartSil® WP należy stosować systematycznie aż do zbiorów co dwa tygodnie przemiennie z nawozami wapniowymi (chlorek wapnia lub mrówczan wapnia). Celem wzmocnienia działania nawozów zalecamy do każdego zabiegu dodać enzymatyczny koncentrat NaturalCrop®SL w dawce 1-1,5 l/ha. Polipeptydy i aminokwasy, zawarte w NaturalCrop®SL, stabilizują mieszaninę oraz tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy, w efekcie mikro- i makroskładniki są lepiej pobierane przez rośliny.

 

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com