fbpx

KOMUNIKAT ROLNICZY NATURALCROP NR 11/2020 Z DNIA 05 05 2020

Wielkość plonu i jakość ziarna pszenicy konsumpcyjnej (ale również innych zbóż) w dużej mierze zależy od przebiegu pogody w okresie wegetacji i ilości zgromadzonego przez roślinę azotu przed okresem kwitnienia. Ostatnie lata pokazały, że największym wrogiem w osiągnięciu wysokich, dobrych jakościowo plonów jest brak wody i wysokie temperatury od momentu ruszenia wiosennej wegetacji.

W okresie suszy nawożenie azotem oraz jego pobranie z gleby jest mało efektywne, a co za tym idzie reakcja plonotwórcza roślin jest niska. Dzieje się tak dlatego, że w warunkach deficytu wody, dodatkowo wzmocnione jeszcze przez uprawę pszenicy na słabym stanowisku, powoduje jej słabe ukorzenienie i wcześniejsze odcięcie roślin od wody. W takich warunkach rośliny dążą do jak najszybszego zakończenia wegetacji, często już na etapie fazy nalewania ziarna.

Niestety ten etap rozwoju jest bardzo ważny z punktu widzenia wielkości plonu i jego jakości. W fazie dojrzałości mlecznej zachodzi intensywne przemieszczanie się azotu z części wegetatywnych do ziarna. Jeżeli w tym okresie zabraknie wody oraz dodatkowo wystąpią wysokie temperatury, tak jak to miało miejsce rok temu to tempo akumulacji azotu jest jeszcze szybsze. Zasoby azotu roślinnego bardzo szybko się kończą, a azotu glebowego nie mogą rośliny pobrać, bo brakuje wody. Rośliny nie mając dostępu do składników pokarmowych bardzo szybko dojrzewają. Efekt jest taki, że ziarno jest bogate w białko, ale jego masa jest bardzo niska.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem w warunkach suszy jest wcześniejsze nawożenie azotem. Jeżeli decydujecie się na 3 dawkę azotu najlepiej zabieg wykonać w fazie liścia flagowego. W tym przypadku niezwykle istotna jest również forma w jakiej podacie roślinom azot, gdyż w tym okresie powinien on jak najszybciej dotrzeć do roślin.

W momencie aplikacji trzeciej dawki azotu warunki wilgotnościowe nie zawsze są optymalne, a zastosowanie nawozów granulowanych na przesuszoną glebę skutkuje dużymi stratami N, nawet do 50%! Aby szybko i sprawnie azot został wykorzystany przez rośliny, najlepiej jest go podać w formie płynnej. Taka forma nawozu przyśpiesza przyswajanie azotu przez rośliny i ogranicza jego straty.

W tak niekorzystnych dla rozwoju roślin warunkach zalecamy zastosować Phylen w dawce 10 l/ha w fazie liścia flagowego. Azot w produkcie występuje w trzech różnych formach (organicznej, mocznikowej i ureaformie), które działają synergistycznie. Dzięki temu azot cechuje się długotrwałym uwalnianiem i wysokim wykorzystaniem oraz ulega znacznie mniejszym stratom powodowanym gazyfikacją. Odżywia rośliny przez okres nawet 45 dni zapewniając im optymalny stan odżywienia. Obecność glicyny betainy (jednego z najsilniejszych antystresantów roślinnych) zwiększa odporność roślin na stresy abiotyczne, takie jak wysoka temperatura i susza. Działanie produktu zostało potwierdzone przez wielu producentów rolnych w naszym kraju, a ich spostrzeżenia i efekty przedstawiamy poniżej:

  • równomierne rozłożenie produktu na liściach
  • pszenica po zabiegu bardzo długo utrzymywała mocny zielony kolor
  • brak poparzeń na liściach
  • brak problemów z mieszaniem
  • wysoki plon
  • utrzymane parametry jakościowe.
Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com