fbpx

KOMUNIKAT ROLNICZY NATURALCROP NR 9/2020 Z DNIA 22 IV 2020

Technologia herbicydowa w uprawie buraków cukrowych jest jednym z najtrudniejszych aspektów tej uprawy. Herbicydy, szczególnie zastosowane w za wysokiej dawce lub/i przy złych warunkach mogą wywoływać uszkodzenia na roślinach, tzw fitotoksyczność i tym samym hamować ich wzrost. Zjawisko to może być potęgowane negatywnymi zjawiskami pogodowymi tj. susza czy niskie temperatury. Sytuacja ta może negatywnie odbić się na plonie, dlatego przy wykonywaniu zabiegów herbicydowych oprócz skuteczności zabiegu bardzo ważna jest również ochrona młodych siewek buraków cukrowych.

W celu zapobiegania wystąpienia efektów fitotoksyczności na młodych roślinach (przyhamowaniu wzrostu, uszkodzenia, przebarwienia) powodowanemu przez toksyczne działanie substancji aktywnej i zwiększeniu skuteczności samego zabiegu odchwaszczającego zalecamy dodanie do zabiegu enzymatycznego koncentratu L-aminokwasów – NaturalCrop® SL w dawce 0,5-1 l/ha.

Największe niebezpieczeństwo uszkodzenia młodych siewek buraków występuje po zastosowaniu w mieszaninie herbicydów sulfonylomocznikowych (triflusulfuron metylowy).

Działanie tego typu herbicydów polega na blokadzie syntezy trzech aminokwasów niezbędnych do wzrostu roślin: leucyny, izoleucyny i waliny. W momencie aplikacji NaturalCrop® SL razem z herbicydem dostarczamy roślinom uprawnym w/w aminokwasy. Dzięki temu zapobiegamy wystąpieniu stresu i zahamowaniu wzrostu.

Nasuwa się pytanie czy zastosowane w ten sposób aminokwasy nie odżywią chwastów i nie spowodują ich odbicia. Okazuje się, że NIE, co potwierdzają przeprowadzone przez IOR-PIB w Poznaniu badania (2014, 2015).

 

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com