fbpx

KOMUNIKAT ROLNICZY NATURALCROP NR 8/2020 Z DNIA 07 04 2020

W zeszłym sezonie wegetacyjnym mieliśmy do czynienia z rekordowo wysokimi temperaturami powietrza oraz znikomą ilością opadów atmosferycznych, co w niektórych regionach kraju mocno odbiło się na wysokości plonów. Niestety ten sezon zapowiada się podobnie. Mamy początek kwietnia, a na polach już widoczna jest susza.

Początek kwietnia to również czas na zasiewy kukurydzy. Gatunek ten może być uprawiany na różnych stanowiskach, jednak wysoka kultura gleby oraz dobre zaopatrzenie w substancje organiczne zwiększają jej plonowanie. Dodatkowo kukurydza w trakcie sezonu wegetacyjnego wytwarza dużą ilość biomasy, więc pomimo tego, że bardzo oszczędnie gospodaruje wodą, jej wymagania wodne są bardzo wysokie. Aby zminimalizować negatywne skutki braku wody w okresach krytycznych dla tego gatunku warto zadbać o stanowisko, na którym będzie uprawiana.

Rozwiązanie, które proponujemy to kondycjoner gleby SolactivEvo, który łagodzi skutki suszy glebowej, dzięki poprawie warunków powietrzno-wodnych gleby. Jego innowacyjny skład oparty jest na kompozycji trzech składników:

  • Klinoptylolitu, rzadkiego minerału o specyficznej strukturze krystalicznej i unikalnych właściwościach sorpcyjnych
  • kompleksu humin i humianów czyli „koni pociągowych” próchnicy wpływających na poprawę właściwości chemicznych, fizycznych i biologicznych gleby
  • kompleksu wielocukrów i fitohormonów pochodzący z ekstraktu z alg Ascophyllum nodosum, który z jednej strony wspomaga namnażanie mikroorganizmów glebowym, a z drugiej stymuluje rozwój systemu korzeniowego.

Zalecenie: SolactivEvo w dawce 250-300kg/ha (przedsiewnie).

Dzięki stosowaniu SolactivEvo zwiększy się efektywność nawożenia przez zmniejszenie strat podstawowych składników pokarmowych tj. azot, potas i magnez, zapobieganie uwstecznianiu się fosforu oraz wydłużenie ich dostępności dla roślin. Efekt ten wynika z nadzwyczajnych właściwości sorpcyjnych aktywatora, który po zastosowaniu zwiększa pojemność wymienną glebowego kompleksu sorpcyjnego, czyli zdolność gleby do zatrzymywania oraz udostępniania składników pokarmowych dla roślin.

Wpływa również na poprawę struktury gleby oraz retencję wody. Składniki Solactiv Evo zlepiają cząsteczki gleby, stymulują tworzenie się struktury gruzełkowej oraz poprawiają porowatość gleby. W efekcie poprawia się retencja wody, czyli zdolność gleby do zatrzymywania wody dostępnej dla roślin.

Jest to kompleksowe działanie poprawiające żyzność gleby. Potwierdzonymi efektami stosowania nawozu są: wzrost ilości wody dostępnej dla roślin, lepszy rozkład porów glebowych, zwłaszcza porów średnich i dużych, szybszy rozwój systemu korzeniowego, lepsze wykorzystanie składników pokarmowych, brak spadku plonu przy obniżonych dawkach nawozów mineralnych, wzrost zawartości węgla organicznego w glebie, poprawa struktury oraz życia biologicznego gleby.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com