fbpx

KOMUNIKAT ROLNICZY NATURALCROP NR 5/2019 Z DNIA 19 III 2020

Zmieniający się klimat, ocieplenie i stosunkowo łagodna tegoroczna zima spowodowała, że rośliny na polu nie są w pełni przygotowane do zapowiadanych już za kilka dni spadków temperatur. Jeżeli nastąpi gwałtowne (a tak to na dzień dzisiejszy wygląda) i duże ochłodzenie, straty w plonach mogą być znaczne, zwłaszcza, że większość rzepaków już wybija w pąk. Przemarznięcie spowoduje zmiana konsystencji soków komórkowych z płynnej na żelową. Taki stan w korzeniu spowoduje, że nastąpi silne zahamowanie przepuszczalności dla wody i składników pokarmowych, przy jednoczesnym zakłóceniu funkcjonowania aparatów szparkowych w liściach.

Dodatkowo w wielu regionach kraju obserwujemy niewielkie opady deszczu, o śniegu już nie mówiąc. Co to oznacza? Przede wszystkim możemy być pewni, że jeżeli sytuacja się nie poprawi wody niezbędnej do normalnego wzrostu i rozwoju roślin może zabraknąć już w kwietniu, a straty w plonie będą wtedy ogromne. To najważniejsze czynniki pogodowe, które obecnie determinują sytuację na polach.

W związku z powyższym wiosenne zabiegi w oziminach powinny być dobrze zaplanowane i przemyślane. Priorytetem oprócz odpowiedniej startowej dawki azotu, powinna być także stymulacja roślin i korzenia.

Na stresy temperaturowe i wodne

SuperAlgae 400 SL w dawce 0,5-1,0 l/ha

(zapobiegawczo przed wystąpieniem stresu lub po wystąpieniu stresu) 

SuperAlgae 400 SL zwiększa tolerancję na niskie temperatury oraz inne niekorzystne warunki. Zawiera szereg substancji aktywnych (m.in. florotaniny, fukoidyny, manitol) oraz wysoką zawartość cytokinin, które wykazują silne działanie przeciwutleniające i zapobiegające starzeniu się komórek. Substancje te unieszkodliwiają wolne rodniki gromadzące się w roślinach pod wpływem stresów tj. deficyt wody, niskie temperatury, przymrozki, zasolenie, atak patogenu, deficyt niektórych soli mineralnych zranienie.

SuperAlgae 400 SL stymuluje rozwój systemu korzeniowego, dzięki dużej zawartości kwasu indolilooctowego (auksyna) oraz substancji organicznej.

Dodatkowo zwiększa pobieranie i wykorzystanie azotu oraz siarki z gleby – czyli dwóch podstawowych składników plonotwórczych. W doświadczeniach przeprowadzonych na rzepaku – produkty oparte na koncentratach z Ascophyllum nodosum zwiększają zawartość azotu o 21% w liściach i o 115% w korzeniach, natomiast siarki o 63% w liściach i 133% w korzeniach.

Proponowane rozwiązanie przede wszystkim uodparnia rośliny na stresy, stymuluje rozwój sytemu korzeniowego oraz pomaga zmaksymalizować efektywność stosowanych nawozów (N, P, Cu, Mn, B). Tym samym wpływa na wzrost opłacalności produkcji.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com