fbpx

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 23/2019 z dnia 13 IX 2019

Po zbiorze kukurydzy na ziarno pozostaje bardzo dużo resztek organicznych. Słoma kukurydziana to prawdziwe bogactwo składników pokarmowych dla roślin oraz źródło materii organicznej dla gleby. Przyjmuje się, że pozostawienie jej na polu odpowiada zastosowaniu 30 t obornika. Przy przeciętnym plonie słomy 9 t z ha wprowadzamy do gleby: ok. 72 kg N, 41 kg P2O5, 194 kg K2O, 50 kg CaO i 22 kg MgO. Oprócz składników pokarmowych słoma kukurydziana jest bogata w ligniny i celulozę – substancje, które trudno ulegają rozkładowi. Z tego względu źle zagospodarowana lub pozostawiona na glebie ubogiej mikrobiologicznie, będzie nam długo zalegać w glebie. Chcąc tego uniknąć, słomę należy odpowiednio potraktować. Jedna sprawa to dokładne rozdrobnienie i równomierne rozrzucenie jej na polu, a druga zastosowanie odpowiedniej technologii, która przyspieszy jej rozkład, udostępni składniki pokarmowe dla roślin następczych oraz wpłynie na odbudowę próchnicy glebowej.

Nasza propozycja to zastosowanie produktu opartego o kwasy huminowe i fulwowe o nazwie UltraHumus. Produkt nie tylko poprawia rozkład, mineralizację oraz wykorzystanie składników pokarmowych z resztek pożniwnych, ale również wpływa na stabilizację zawartości próchnicy w glebie – najważniejszego składnika decydującego o żyzności gleby.  Ultrahumus w sposób trwały poprawia siedlisko życia mikroorganizmów, co zapobiega nadmiernej degradacji substancji organicznej w glebie i sprzyja stabilizacji oraz tworzeniu się próchnicy glebowej.

Zalecamy zastosować 7-8 l/ha Ultrahumus po żniwach, na powierzchnię resztek pożniwnych. Minimalna ilość wody 200 l/ha, zalecana 300 l i więcej. Produkt nie wymaga natychmiastowego wymieszania z glebą. Można go stosować w ciepłe, słoneczne dni.  Opcjonalnie można stosować łącznie z roztworem saletrzano-mocznikowym w dawce 20 l/ha lub z mocznikiem rozpuszczonym w wodzie w dawce 5-10 kg/ha.  Jeżeli na słomę nie zastosujemy azotu lub znacznie ograniczymy jego ilość, zmusimy bakterie do wiązania wolnego azotu atmosferycznego. Ultrahumus doskonale rozpuszcza się w wodzie i jest łatwy w aplikacji. Bardzo dobrze wypryskuje się, do aplikacji można stosować różne dysze, nawet te drobnokropliste. Aktywnie przemieszcza się w roztworze glebowym, co przekłada się na szybsze i lepsze działanie.

Prawidłowe zagospodarowanie resztek pożniwnych poprzez zastosowanie UltraHumus zapewnia lepsze warunki dla rozwoju mikroorganizmów rozkładających słomę, napowietrza glebę, ogranicza powstawanie substancji ograniczających wschody, sprzyja tworzeniu się i stabilizacji próchnicy oraz zmniejsza podatność gleby na erozję.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com