fbpx

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 31/2018 z dnia 11 X 2018

Cukier to cel produkcji buraków. Często przyczyną spadku zawartości cukru oraz wysokiej zawartości melasotworów, zmniejszających plon technologiczny cukru, są błędy w nawożeniu azotem. Sposobem na zniwelowanie tych błędów i uzyskanie wysokiej zawartości cukru jest wprowadzenie do technologii nawożenia organicznego nawozu Fertil CN 40-12,5.

Azot o kontrolowanym uwalnianiu

Specyficzny skład oraz stosunek węgla do azotu 4:1 sprawiają, iż nawóz idealnie wkomponowuje się w nowoczesną uprawę buraka cukrowego w wyspecjalizowanych gospodarstwach rolnych. Peptydy i polipeptydy są w trakcie sezonu wegetacyjnego sukcesywnie rozkładane przez mikroorganizmy glebowe do form przyswajalnych dla roślin. Dzięki spowolnionemu uwalnianiu składników z Fertil CN 40-12,5 rośliny mają przez cały sezon wegetacyjny dostęp do niewielkich dawek azotu oraz nie występuje ryzyko przeazotowania upraw.

Użyźnienie glebowe

Węgiel organiczny zawarty w Fertil CN 40-12,5 stymuluje namnażanie pożytecznych mikroorganizmów glebowych, co sprzyja odtwarzaniu zasobów próchnicy w glebie oraz poprawia dostępność mikro i makroelementów w roztworze glebowym dla roślin. Z tego względu na stanowiskach o wysokich i średnich zasobnościach w P i K zaleca się ograniczenie lub zaniechanie stosowania nawożenia fosforowo-potasowego w roku uprawy.

Stymulacja korzeni

Ponadto zawarte w nawozie aminokwasy wpływają stymulująco na wzrost i rozwój systemu korzeniowego.

Stosowanie

Nawóz stosuje się przedsiewnie pod agregat uprawowy w dawce 200-300 kg/ha, co wprowadza 25-40 kg N/ha. Resztę azotu uzupełniamy przedsiewnie oraz w pierwszych fazach wzrostu buraka cukrowego azotem mineralnym.

Potwierdzonymi efektami stosowania nawozu są: wzrost plonu korzeni, wzrost zawartości cukru oraz wzrost zawartości próchnicy glebowej.

 

 

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com