fbpx

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 28/2018 z dnia 24 IX 2018

Ciężki sprzęt używany do zbiorów buraków oraz utrzymująca się jesienią wilgoć (opady i rosa) powodują znaczne ugniatanie gleby. Następuje zagęszczenie gleby, które może skutkować powstawaniem w przyszłości podeszwy płużnej i problemów w uprawie. Dodatkowo podczas wykopków buraków (czy też ziemniaków) powstają koleiny, często głębsze, niż warstwa próchnicza. Dlatego po uprawie buraków w pierwszej kolejności należy ukierunkować się na odbudowę struktury gleby. Jedna sprawa to odpowiednie uprawki gleby, a druga środki które wspomogą ten proces.

Fertil C-N 40-12,5 to nawóz, który działa zarówno na rośliny, jak i na glebę. Łączy on w sobie trzy funkcje: użyźnienie gleby, startowe odżywienie azotem oraz ukorzenienie roślin. Dzięki temu bardzo dobrze wpisuje się w program nawożenia zbóż uprawianych po burakach. Spełnia on wymagania zarówno gleby jak i roślin.

Użyźnienie gleby, odbudowa struktury gleby po wykopkach, zwiększenie przyswajalności P i K, przyspieszenie mineralizacji słomy:

Zastosowany przedsiewnie Fertil C-N 40-12,5 w dawce 150-200 kg/ha dostarcza 60-80 kg C organicznego, który jest swego rodzaju „prebiotykiem” i sprzyja namnażaniu pożytecznych mikroorganizmów zasiedlających ryzosferę. Wpływa to na szybszy rozkład liści buraczanych oraz udostępnianie składników pokarmowych z zasobów glebowych. W efekcie zwiększa się dostępność fosforu, potasu i innych makro- i mikro- elementów w roztworze. Oprócz tego stosując Fertil CN 40-12,5 wpływamy na stabilizację poziomu próchnicy w glebie oraz poprawiamy zniszczoną strukturę gleby. W przypadku wysokich i średnich zawartości w P i K rezygnujemy z nawozów fosforowo-potasowych. Doskonale współgra to z ewentualnym wapnowaniem gleby, po którym nie powinno się stosować nawozów fosforowych, z uwagi na uwstecznianie tego składnika pod wpływem wapnia.

Ukorzenienie:

Rozpuszczalny w wodzie azot organiczny stymuluje wzrost systemu korzeniowego, co sprzyja ukorzenieniu młodych roślin pszenicy/jęczmienia. Zwiększa udział korzeni drobnych i włośnikowych odpowiedzialnych za pobieranie składników pokarmowych.

Azot dopasowany do przebiegu pogody lub Extra azot na start wegetacji:

W zależnosci od tego czy zboża zostaną posiane terminowo, czy też ich siew zostanie przesunięty azot w Fertil CN 40-12,5 będzie spełniał różne funkcje.

Wraz z dawką 150-200 kg/ha nawozu wprowadzamy 18-25 kg azotu do gleby. Azot organiczny zawarty w aminokwasach, peptydach i polipeptydach jest stopniowo uwalniany i pobierany przez rośliny. Dzięki temu nie ulega stratom związanym z wymywaniem lub gazyfikacją. Kontrolowane uwalnianie azotu z Fertil CN 40-12,5 pokrywa jesienne zapotrzebowanie roślin na ten składnik i nie generuje ryzyka „wybujania” roślin. Ponadto uwalnianie składników z nawozu jest ściśle skorelowane z przebiegiem warunków pogodowych i aktywnością mikroorganizmów glebowych. W przypadku długiej ciepłej jesieni azot jest dostępny, gdy rośliny go potrzebują, a nie w krótkim czasie po nawożeniu, jak ma to miejsce w przypadku stosowania azotu mineralnego. Natomiast w razie wystąpienia niskich temperatur w listopadzie i w grudniu ta część azotu, która nie zostanie wykorzystana jesienią zostanie uwolniona wiosną – zaopatrując rośliny zaraz po spoczynku zimowym. Wiosną azot jest już uwalniany, gdy nie można jeszcze wjechać na pole z azotem mineralnym.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com