Komunikat sadowniczy NaturalCrop 7/2018 z dnia 9.05.2018

Podziały komórkowe w jabłoni rozpoczynają się od zapłodnienia i trwają w zależności od odmiany do około 4-6 tygodni po kwitnieniu. U odmian wczesnych (letnich) będą miały miejsce krócej, natomiast u odmian późnych (zimowych) dłużej. W jabłku może znajdować się od 60 do 200 mln komórek. Oczywiście im więcej tym lepiej, ponieważ wpływa to na wielkość i jędrność owoców.

Dlatego zalecamy zastosować SmartSil® WP (1-2 kg/ha) lub SmatSil® SC (1,5-2 l/ha). Jest to dolistny nawóz o innowacyjnym połączeniu krzemu, wapnia oraz kompleksu makro- i mikroelementów (SmartComplex). Krzem zawarty w produkcie: wzmacnia ściany komórkowe, pobudza fotosyntezę, stymuluje wytwarzanie cukrów. Natomiast wapń: jest składnikiem ścian komórkowych, stymuluje podziały komórkowe, przyspiesza transport cukrów i węglowodanów oraz poprawia gospodarkę wodną. W efekcie SmartSil® poprawia jędrność i dorastanie owoców.

SmartSil® zwiększa również odporność roślin na szkodniki m. in. takie jak mszyce, czy choroby grzybowe np. parcha jabłoni. Rośliny wysycone krzemem, mają twardsze ściany komórkowe przez co są mniej narażone na atak ze strony szkodników czy patogenów.

Aby uzyskać najlepsze efekty SmartSil® należy stosować systematycznie co dwa tygodnie na przemiennie z nawozami wapniowymi. Celem wzmocnienia działania nawozu zalecany jest dodatek enzymatycznego koncentratu L-aminokwasów – NaturalCrop®SL – w dawce 1-1,5 l/ha do każdego zabiegu. Polipeptydy i aminokwasy, zawarte w NaturalCrop®SL, stabilizują mieszaninę oraz tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy, w efekcie mikro- i makroskładniki SmartSil® są lepiej pobierane przez rośliny. Produkt można łączyć z fungicydami.

 

 

 

 

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com