Komunikat sadowniczy NaturalCrop nr 6/2018 z dnia 8.05.2018

W sadach wiśniowych, jabłoniowych obserwujemy wzrost zawiązków po kwitnieniu. Dlatego zalecamy wykonać kolejne zabiegi: w celu poprawy związywania i przeciwdziałaniu opadaniu zawiązków.                               

Opadanie kwiatów i zawiązków jest regulowane m. in. poprzez auksyny. Po kwitnieniu poziom auksyn w roślinie spada i rozpoczyna się tworzenie warstwy odcinającej, która powoduje opadanie zawiązków. Dlatego zalecamy zastosować SuperFifty Algae 500 SL w dawce 1,5 l/ha, ponieważ jest on źródłem m. in. tak ważnych w tym okresie auksyn. Produkt zwiększa aktywność enzymów roślinnych, które decydują o tempie transportu wody z solami mineralnymi i asymilatów. Powoduje to wzmocnienie zawiązków. SuperFifty Algae 500 SL zwiększa syntezę poliamin, które są niezbędnym czynnikiem utrzymującym żywotność komórek i prawidłowy przebieg procesów komórkowych. Poliaminy stymulują zawiązywanie owoców oraz zwiększają szybkość podziałów komórkowych, co prowadzi do większej liczy komórek w rozwijających się owocach. Dzięki temu owoce dorastają większe. Poza tym zawiera potas wpływający na wzrost komórek, gospodarkę wodną i fotosyntezę. Zabiegi należy wykonać po kwitnieniu i kolejny za dwa tygodnie.

W sadach zaczynamy obserwować suszę, która negatywnie wpływa na wzrost zawiązków. Jest to kolejny argument dla którego należy zastosować SuperFifty Algae 500 SL w dawce 1,5 l/ha co 10-14 dni szczególnie, gdzie nie ma nawodnienia. Nawóz znacznie przyśpiesza transport składników pokarmowych i asymilatów do zawiązków. Dzięki temu zwiększamy ich odporność na suszę i wysokie temperatury. SuperFity Algae 500 SL zwiększa syntezę wielu niezbędnych substancji w roślinie takich jak: enzymy, aminokwasy czy hormony, których obecność również wzmacnia rośliny w niekorzystnych warunkach. Antyoksydanty obecne w produkcie redukują występowanie wolnych rodników, które powstają w roślinie w sytuacjach stresowych tj. np. susza. Produkt można łączyć z fungicydami.

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com