Komunikat sadowniczy NaturalCrop nr 03/2018 z dnia 13.04.2018
Podstawowym sposobem dostarczenia składników pokarmowych w uprawie borówki amerykańskiej jest nawożenie posypowe. Planując program nawożenia należy wziąć pod uwagę zasobność gleby oraz potrzeby pokarmowe tego gatunku. Istotne jest to aby zapewnić optymalny poziom niezbędnych składników pokarmowych tj. N, P, K, Mg oraz mikroelementów. Ponadto borówka wymaga gleb o kwaśnym odczynie pH oraz o zawartości próchnicy ok. 3%. Dlatego zbędne w jej przypadku będzie wapnowanie, natomiast konieczne może okazać się zakwaszanie siarką oraz dostarczenie C org.

Wczesną wiosną zalecamy zastosować wieloskładnikowy nawóz NPK (MgS) o kontrolowanym uwalnianiu – Bioilsa 6-5-13 w dawce 300-350 kg/ha. Produkt kompleksowo i długotrwale odżywia rośliny w niezbędne składniki pokarmowe. Dzięki matrycy organicznej (C org.) składniki zawarte w nawozie są efektywniej pobierane przez rośliny i ulegają mniejszym stratom w porównaniu do tradycyjnych nawozów. Ponadto siarka zawarta w produkcie (10% SO₃) kilkukrotnie zwiększa efektywność nawożenia azotem. Bioilsa 6-5-13 stymuluje rozwój systemu korzeniowego, szczególnie korzeni włośnikowych, które są odpowiedzialne za pobieranie składników pokarmowych. Poprawia jakość i wielkość plonu, użyźnia glebę oraz przyczynia się do tworzenia próchnicy. Zbilansowany skład oraz niska zawartość chlorków sprawiają, że nawóz jest szczególnie przydatny do nawożenia sadów oraz upraw ogrodniczych o wysokich wymaganiach jakościowych.

Następnie w fazie rozwoju liści i kwiatostanu zalecamy zastosować Fertil CNS 30-10-44 w dawce 200-300 kg/ha. Dzięki temu dostarczamy drugą dawkę długo działającego azotu (10% N), który w całości jest wykorzystywany przez rośliny w trakcie wegetacji. Produkt posiada wysoką zawartość siarki elementarnej (44% SO₃), która działa zakwaszająco oraz w znacznym stopniu poprawia pobieranie azotu. Fertil CNS 30-10-44 stanowi również źródło C org. (30%), który wspomaga namnażanie mikroorganizmów strefy korzeniowej roślin, co sprzyja poobieraniu składników pokarmowych i wody. Poprawia żyzność gleby i zwiększa zawartość próchnicy

Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com