Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 06/2018 z dnia 29.03.2018
Siew buraków tuż, tuż. Pomimo, że za oknem w wielu rejonach pada śnieg, po Świętach spodziewamy się znacznej poprawy aury. W celu przyspieszenia kiełkowania i wyrównania wschodów oraz stymulacji rozwoju systemu korzeniowego buraka cukrowego zalecamy zastosować doglebowy stymulator wzrostu roślin Germinator SL. Jest to płynny koncentrat aktywnych polimerów oraz bioreaktywnego chitozanu.
Działa dwutorowo: na roślinę i na glebę
Produkt można stosować do 14 dni po wschodach, jednak najlepsze efekty daje zastosowany z pierwszymi zabiegami herbicydowymi. Germinator SL działa dwutorowo, na roślinę i na glebę. Stymuluje stożek wzrostu korzenia zarodkowego i korzeni bocznych oraz oddziałuje strukturotwórczo na wierzchnią warstwę gleby. Zmniejsza skłonność do tworzenia się skorupy na powierzchni gleby, co ma szczególne znaczeniu w przypadku kiełkowania nasion. Z kolei chitozan zabezpiecza kiełkujące siewki przed patogenami glebowymi (grzyby i bakterie), co ma szczególne znaczenie w przypadku mokrej gleby.
Szybsze kiełkowanie i początkowy wzrost siewki
Po zastosowaniu Germinator SL nadaje glebie ciemną barwę, wpływając na szybsze nagrzewanie gleby. Zastosowanie Germinator SL powoduje szybsze kiełkowanie i początkowy wzrost siewki, silniejszy i zdrowszy system korzeniowy. Następuje intensywny wzrost korzeni rośliny w przestrzeni gleby – głębokość i gęstość masy korzeniowej istotnie zostaje zwiększona. Co za tym idzie, większa masa gleby zostaje opleciona korzeniami roślin, co zwiększa możliwości pobierania z gleby składników pokarmowych, nawet trudniej dostępnych lub „luksusowych”.
Poprawia również skuteczność „szukania” i pobierania wody w głębszych warstwach gleby, a to z kolei zwiększa szanse rośliny na zminimalizowanie strat w plonie w przypadku wystąpienia suszy.
Wykazuje właściwości zbliżone do adiuwantu doglebowego
Dodatkowo Germinator SL wykazuje właściwości zbliżone do adiuwantu doglebowego. Zastosowany w połączeniu z herbicydem przytrzymuje substancję aktywną w wierzchniej warstwie gleby, co jest szczególnie ważne w przypadku obfitych opadów deszczu. Właściwość ta powinna być wykorzystywana też w przypadku nawozów doglebowych posypowych i w szczególności płynnych. Germinator SL zapobiega stratom wynikającym z wymywania składników pokarmowych w głąb profilu glebowego, zwiększając skuteczność zastosowanych nawozów.
Odezwij się do nas! (+48) 22 522 90 80 lub office@naturalcrop.com