Jakość czereśni na celowniku

Izabela Majewska

Słabe zawiązywanie oraz pękanie owoców to czynniki ograniczające wydajność produkcyjną towarowych sadów czereśniowych. Rozwiązaniem tych problemów oraz doskonałym, a zarazem sprawdzonym narzędziem w osiąganiu najwyższej jakości plonu są nowoczesne nawozy i biostymulatory. Dlatego specjaliści NaturalCrop Poland opracowali nowatorski na polskim rynku program, oparty o innowacyjne produkty, których skuteczność została potwierdzona w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz w gospodarstwach produkcyjnych.

Wysokie plonowanie czereśni warunkowane jest odpowiednim udziałem zawiązanych owoców. W sadach czereśniowych bardzo często ma miejsce długie i obfite kwitnienie. Niestety, równie często, po kwitnieniu zawiązki masowo opadają na ziemię, a na drzewach pozostaje jedynie kilka procent owoców. Taka regulacja wielkości plonu, polegająca na samoczynnym zrzucaniu kwiatów i zawiązków nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami producentów. Sprawdzonym i wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie innowacyjnego preparatu Ilsac-on w dawce 1−2 l/ha od fazy białego pąka do początku wzrostu zawiązków. Ilsac-on zawiera organiczny triacontanol oraz specyficzne aminokwasy, uzyskiwane z wyselekcjonowanych tkanek roślin z rodziny bobowatych (Fabaceae). Składniki produktu pobierane i przyswajane niemal natychmiast po aplikacji, stymulują aktywność enzymów pełniących kluczową rolę w metabolizmie azotu i cyklu Krebsa. Z kolei szybsza asymilacja azotu i węgla wpływa na poprawę intensywności wzrostu, rozwoju i plonowania roślin. Ilsac-on korzystnie oddziałuje na kwitnienie, poprawia zawiązywanie i utrzymanie owoców, to z kolei przekłada się na wzrost plonu jednostkowego z drzew oraz wyrastanie pojedynczych owoców o większej średniej masie. Warto zwrócić uwagę, że ważną zaletą nawozu jest stymulacja zakładania pąków kwiatowych na następny rok. Silny wzrost wegetatywny drzew czereśni ma istotne znaczenie dla uzyskania odpowiedniej wielkości i jakości owoców, a miarą jego intensywności jest długość pędów. Preparat Ilsac-on wpływa stymulująco na rozwój pędów jednorocznych. W celu wzmocnienia działania produktu zalecane jest stosowanie łączne z preparatem Ilsamin N90 w dawce 1 l/ha.

Ilsamin N90 jest biostymulatorem o wysokiej koncentracji kompleksu wolnych L-aminokwasów i dipeptydów. Dzięki temu dostarcza roślinom kompleks 16 biogennych aminokwasów w ściśle określonych proporcjach, które pobudzają procesy metaboliczne, zwiększają aktywność enzymów i fitohormonów. Działanie Ilsamin N90 wspomaga regenerację tkanek uszkodzonych przez stresogenne czynniki pogodowe i mechaniczne.

Po kwitnieniu następuje wzrost zawiązków oraz owoców, dlatego należy zadbać o ich optymalne odżywienie stosując w tym newralgicznym okresie Herbagreen® Z20 mineralny nawóz dolistny z krystaliczną formą krzemu. Unikalna formulacja tego pierwiastka w połączeniu z innowacyjnym kompleksem mikroelementów zwiększa wigor roślin oraz poprawia wydajność fotosyntezy. Zawarte w produkcie krzem i wapń poprawiają jędrność owoców, dzięki czemu odznaczają się one dłuższą trwałością po zbiorze. Herbagreen® Z20 pozytywnie wpływa na dorastanie i wybarwienie oraz zwiększa zawartość ekstraktu w owocach. W celu osiągnięcia najlepszego efektu zaleca się wykonanie 4 aplikacji w dawce 1−1,5 kg/ha – w okresie wzrostu i dojrzewania owoców. Jeszcze efektywniejsze pobieranie składników pokarmowych z nawozu Herbagreen® Z20 zapewnia Ilsamin N90, dodany do nawozu w dawce 1 l/ha.

Duże zainteresowanie wysokiej jakości owocami czereśni sprawia, że warto inwestować w tę uprawę. Wprowadzenie do technologii nawożenia produktów specjalistycznych, takich jak Ilac-on, Ilsamin N90 i Herbagreen® Z20 pozwala na uzyskanie jędrnych, wyrośniętych owoców, poszukiwanych przez najbardziej wymagających konsumentów. 


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.