Jak podnieść jakość jabłek i nie zbankrutować?

Izabela Majewska

W ubiegłym roku Rosja wprowadziła embargo na polskie warzywa i owoce. Spowodowało to drastyczny spadek cen jabłek – nawet do 40 groszy za kilogram oraz problem ze zbytem towaru. Sytuacja finansowa sadowników oraz pogarszające się nastroje spowodowały zahamowanie większości inwestycji i ograniczanie nakładów na środki produkcji. Obecnie ceny jabłek wzrosły do 2 złotych za kilogram, dzięki czemu produkcja stała się ponownie opłacalna. Zyskali sadownicy, którzy zainwestowali w jakość jabłek i długie przechowywanie.

W obliczu embarga wielu polskich producentów zostało zmuszonych do szukania nowych rynków zbytu m.in. na zachodzie i w krajach arabskich. Jednakże rynki te mają wysokie wymagania co do odmian i jakości. Preferowane są odmiany jednokolorowe, odznaczające się wysoką jędrnością, dobrym wybarwieniem, niskim poziomem pozostałości ŚOR i trwałością po zbiorze. Aby sprostać tym wymaganiom i wygrać z konkurencją, polscy sadownicy musieli zacząć dostosowywać swoją ofertę do potrzeb rynku. W tym celu sięgają po coraz nowsze technologie produkcji i przechowywania owoców, które podwyższają konkurencyjność jabłek. Jedną z takich technologii jest oferowany przez firmę NaturalCrop Poland - Program Podnoszący Jakość Owoców Jabłoni - którego celem jest podwyższenie jędrności, poprawa wybarwienia, lepsze przechowywanie oraz ograniczenie pozostałości ŚOR. Program ten opiera się m. in o produkty takie jak: NaturalCrop® SL, Herbagreen® oraz fosMagnum®.

NaturalCrop® SL to enzymatyczny koncentrat L-aminokwasowy, który należy stosować przez cały sezon wegetacyjny – od momentu ukazywania się pierwszych liści do ostatnich zabiegów po zbiorach. Zalecana dawka to 1-1,5 l/ha. Produkt najlepiej sprawdza się w mieszaninach z nawozami lub ŚOR. Dodawanie NaturalCrop® SL do fungicydów, insektycydów lub nawozów ma na celu podniesienie efektywności zabiegu. Polipeptydy i aminokwasy zawarte w NaturalCrop® SL stabilizują mieszaninę oraz tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy. Występujące w produkcie aminokwasy tj. glicyna, kwas glutaminowy, histydyna i lizyna pełnią funkcje chelatujące
i transportujące. Łączą się ze składnikami pokarmowymi i substancjami aktywnymi, dzięki czemu szybciej przenikają przez błony komórkowe, co zwiększa efektywność nawożenia i ochrony. NaturalCrop® SL posiada idealną kompozycję aminokwasów dla jabłoni, ponieważ nie zawiera metioniny, która wpływa na syntezę etylenu odpowiedzialnego za dojrzewanie i starzenie owoców. Ponadto aminokwasy stymulują syntezę chlorofilu, przez co liście odznaczają się ciemnozieloną barwą i większą powierzchnią blaszki liściowej. W efekcie proces fotosyntezy zachodzi intensywniej,
co przekłada się na końcową jakość owoców.

Tanim i efektywnym rozwiązaniem jest łączne stosowanie koncentratu NaturalCrop® SL z dolistnym odżywianiem chlorkiem wapnia. Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, ponieważ wpływa na jędrność, trwałość oraz zdolność przechowalniczą jabłek. Ze względu na słabe przemieszczanie się tego pierwiastka w roślinach efektywne nawożenie nie jest łatwe. Dodanie do chlorku wapnia aminokwasów z jednej strony poprawia szybkość pobierania wapnia, a z drugiej zniweluje fitotoksyczny efekt stosowania chlorku.

Od drugiej połowy czerwca, czyli po opadzie świętojańskim, należy zadbać o odpowiednie odżywienie jabłoni we wszystkie składniki pokarmowe. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w tym okresie następuje różnicowanie się pąków kwiatowych na następny rok. Nawożenie powinno być dostosowane do poszczególnych odmian ze względu na występujące różnice w wymaganiach pokarmowych. Herbagreen® to mineralny nawóz dolistny, który idealnie wpisuje się w potrzeby pokarmowe roślin w tym okresie. Posiada krystaliczną formę krzemu, wapń, żelazo, magnez, fosfor, siarkę i potas. Unikalna forma krzemu w połączeniu z kompozycją makro- i mikroelementów
(Si-complex) zwiększa jędrność owoców i wigor roślin oraz poprawia wydajność fotosyntezy.
Si-complex sprzyja zmniejszeniu pozostałości substancji aktywnych pestycydów, co jest bardzo ważne przy szukaniu nowych rynków zbytu. W sadach jabłoniowych zaleca się zastosowanie 5 zabiegów nawozu Herbagreen® w dawce 1-2 kg/ha od początku kwitnienia do dojrzewania owoców w celu poprawy jędrności, wybarwienia jabłek oraz wyrównania plonu. Systematyczne stosowanie nawozu Herbagreen® stanowi idealne uzupełnienie standardowego nazwożenia oraz zapewnia uzyskanie plonu o najwyższych parametrach jakościowych. Zaleca się łączne stosowanie Herbagreen®
i NaturalCrop® SL.

W czerwcu nadal trwa „walka” z parchem jabłoni. W tym okresie na liściach oraz zawiązkach można obserwować plamy parcha. Aby zwiększyć skuteczność fungicydów, należy dodać do nich 3 l/ha fosMagnum® - dolistnego nawozu zawierającego 78,8 % fosforynu potasu. Fosforyny stymulują naturalne mechanizmy obronne roślin, dzięki czemu są bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze. Dodatkowo fosMagnum® jest bogatym źródłem potasu (25% K2O). Produkt można łączyć z nawozem Herbagreen® oraz NaturalCrop® SL w celu poprawy pobierania fosforynów oraz składników pokarmowych.

Wprowadzenie Programu NaturalCrop do technologii nawożenia jabłoni pozwala na uzyskanie plonu o najwyższych parametrach jakościowych przy jednoczesnej optymalizacji nakładów. Sadownicy stosujący to rozwiązanie zwracają uwagę na wyższą jędrność, poprawę wybarwienia oraz lepsze przechowywanie owoców. Uzyskanie tylko takich parametrów pozwala na konkurowanie na nowych rynkach zbytu, które w ostatnim czasie są intensywnie poszukiwane przez polskich sadowników.


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.