Zwalczanie śmietki i regeneracja systemu korzeniowego w jednym zabiegu

W związku z wycofaniem zapraw neonikotynoidowych, w jesiennej agrotechnice rzepaku kluczowe znaczenie ma ograniczenie presji śmietki kapuścianej i kompensacja uszkodzeń przez nią powodowanych. W bieżącym sezonie, śmietka jest obecna na prawie 90% plantacji rzepaku w Polsce. W zależności od liczebności larw tej muchówki, straty mogą sięgać nawet 50% potencjalnego plonu.

Na podstawie doświadczeń we własnym gospodarstwie, oraz relacji moich klientów, proponuję rozwiązanie, które nie tylko umożliwi skuteczniejsze zwalczanie szkodnika, ale również przyspieszy jesienną regenerację systemu korzeniowego rzepaku w sytuacji, gdy śmietka zdążyła już złożyć jaja w pobliżu szyjki korzeniowej.

Rozwiązanie to opiera się na pomyśle zwalczania śmietki wraz z ochroną i odbudową systemu korzeniowego rzepaku, który jest już zaatakowany przez larwy szkodnika.  Proponuję zabieg nalistny jesienią, w fazie 4 liści właściwych (BBCH 14), z zastosowaniem insektycydu z chloropiryfosem (wskazane byłoby z dodatkiem pyretroidu) w połączeniu z dolistnym nawozem fosforowym umożliwiającego jednorazowe podanie minimum 600 g P2O5/ha. Koniecznym elementem mieszaniny powinien być NATURALCROP SL (koncentrat aminokwasów), który zwiększa pobranie substancji aktywnej insektycydów i fosforu z nawozu, a ponadto (co najważniejsze) stymuluje tworzenie się nowych korzeni, w miejsce uszkodzonych i przyspiesza ich wzrost.

Mieszanina insektycydów zapewnia skuteczne działanie kontaktowe jak i systemiczne, zaś fosfor regeneruje uszkodzenia korzeni powstałe w wyniku przeoczenia optymalnego terminu zwalczania śmietki. Efekt działania ww. środków ochrony roślin, potęgowany dodatkiem NATURALCROP SL, (zwiększa o 30 % wykorzystanie substancji czynnych insektycydów) zapewnia optymalny rozwój i ochronę systemu korzeniowego rzepaku jesienią.

Naszym celem powinna być kompensacja uszkodzeń spowodowanych przez śmietkę (z którymi, niestety, należy się liczyć) poprzez stymulację rozwoju nowych korzeni i ich intensywnego wzrostu.

Rozwiązanie to jest proste, niedrogie oraz sprawdzone w praktyce w niełatwym sezonie 2015/2016. Warto je uzupełnić o zastosowanie produktów stymulujących system korzeniowy, komplementarnych do NATURALCROP SL:

FERTIL C-N – nawóz granulowany, doglebowy, stymulujący korzenie w ciągu całego okresu wegetacji (nawóz wolnodziałający), odżywiający je w azot w okresie zimowym

GERMINATOR SL – płynny stymulator warstwy siewnej gleby, a także korzeni zarodkowych rzepaku.

Inż. Piotr Huszcza


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.