Zoptymalizuj nawożenie doglebowe

W kilku językach europejskich słowo „fertile” tłumaczy się jako żyzny, urodzajny, płodny itp. W pełni na taką definicję zasługuje produkt o nazwie FERTIL, który NaturalCrop Poland z dużym powodzeniem oferuje już od kilku lat. W dużym skrócie, jest to nawóz doglebowy, granulowany, zawierający węgiel (C), azot (N) i siarkę (S), oraz mikroelementy pochodzenia wyłącznie organicznego. Jego skuteczność i unikalność polegają na tym, że:

  • dostarcza roślinom azot (N) i siarkę (S) wolnodziałające (zapewniają równomierne odżywienie tymi składnikami w długim okresie),

  • zawiera specyficzne związki (aminokwasy) stymulujące rozwój systemu korzeniowego i mikroorganizmów biorących udział w pobieraniu składników przez korzenie (mikroorganizmy ryzosfery),

  • stymuluje aktywność mikrobiologiczną gleby, przyczyniając się do poprawy jej właściwości fizyczno-chemicznych.

Dlaczego teraz o tym piszę ? Chociaż mamy maj, to zbliża się okres siewu ozimin. Pamiętając anormalny przebieg pogody jesienią 2015 roku i zimą, która po niej nastąpiła, warto przygotować się do sezonu 2016/2017. I tutaj wracamy do FERTIL’u. Zaobserwowaliśmy bowiem, że oziminy wysiewane w kilku ostatnich latach na polach, gdzie ten produkt był zastosowany, zdecydowanie lepiej przygotowane wchodziły w okres zimowy i lepiej wyglądały na wiosnę. Jesienią, po FERTIL’u, rzepak miał grubszą szyjkę korzeniową, głębszy system korzeniowy (więcej korzeni bocznych i włośnikowych) oraz więcej liści w części nadziemnej. Podobne zmiany można było zauważyć na pszenicy ozimej i innych zbożach ozimych. Na glebach ciężkich, o dużej zawartości części ilastych, zbrylających się, na glebach z podeszwą płużną nasi klienci zauważali znaczne poprawienie struktury gleby: stawała się bardziej pulchna, sypka, o większej porowatości i stawiała mniejsze opory dla korzeni rzepaku i zbóż.

Byliśmy ciekawi, czy te jesienne obserwacje przełożą się na kondycję upraw wiosną.

Wiosenna lustracja ozimin, wysianych na polach, gdzie zastosowano FERTIL, potwierdziła w pełni unikalną przydatność nawozu dla upraw ozimych. Obsada była pełniejsza (mniej wypadów), rzepak miał bardziej rozwinięty system korzeniowy, rozeta była zdrowa, mocna i większej ilości zielonych liści. Stało się tak wskutek synergistycznego działania kilku czynników:

  • azot i siarka, zawarte w FERTIL systematycznie uwalniały się w czasie wegetacji rzepaku i zasilały rośliny, które nie odczuły głodu azotowego w okresach czasowych ociepleń zimą. Na plantacjach zasilanych jesienią tylko N mineralnym, najczęściej brakowało azotu (uległ zużyciu jesienią), rośliny bledły i bardziej stawały się podatne na choroby; z zimy wychodziły osłabione, bez zapasu energii niezbędnej dla wiosennego ruszenia wegetacji,

  • wolne aminokwasy z FERTIL’u skutecznie zasilały i stymulowały system korzeniowy rzepaku; pobrane monolity glebowe na wiosnę, wykazały, że bryła korzeniowa rzepaku z pól zasilanych FERTIL’em była 2-3 większa niż z pól, gdzie produkt nie był stosowany,

  • azot i węgiel organiczny z nawozu stanowiły doskonała pożywkę dla pożytecznych mikroorganizmów gleby, które wspomogły korzenie rzepaku oraz polepszyły strukturę gleby oraz jej cechy fizyko-chemiczne.

Rzepak, który wyszedł z zimy w dobrej kondycji, będzie miał lepszą obsadę, więcej rozgałęzień i łuszczyn na pędach. Jeśli tylko nie zabraknie wody i MTN będzie optymalny, należy spodziewać się plonów powyżej 5-6 t/ha.

Wskutek wyżej opisanych efektów działania, FERTIL stał się już niezbędnym i standardowym elementem technologii uprawy ozimin. Gospodarstwa, które wypróbowały go w latach 2013, 2014 i 2015, w bieżącym roku planują podwojenie areału z zastosowaniem FERTIL’u.

Piszę te słowa, gdy rzepak w kontraktach jest już po 1 700 zł/t i więcej – warto zainwestować w kilka-kilkanaście kwintali z hektara więcej?

Dr inż. Sylwester Lipski

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.