Zielona taśma jeszcze dłuższa

W sierpniu-wrześniu zbierane są ostatnie pokosy traw na kiszonkę lub siano. W zależności od intensywności użytku, gatunków i odmian roślin, przebiegu pogody jest to trzeci lub czwarty pokos. Z punktu widzenia żywienia bydła, szczególnie wysokomlecznego lub opasowego, przydałby się jeszcze jeden pokos traw, zbierany w II połowie września lub nieco później.

Możliwe jest to do osiągnięcia, niedużym kosztem. Tym sposobem jest nalistna aplikacja koncentratu aminokwasów, w produkcie o nazwie NATURALCROP®SL. Aminokwasy stanowią gotowe, organiczne „cegiełki” do budowy białek i innych związków w roślinie. Dzięki temu, trawa (lub motylkowate) nie tracą energii na syntezę tych związków z węgla (C), tlenu (O), azotu (N) i wodoru (H). Szczególnie jest to ważne jesienią, gdy dni są coraz krótsze, procesy fizjologiczne w roślinie przebiegają z mniejszą intensywnością, a roślina przygotowuje się powoli do okresu zimowego. Analizy runi, po zastosowaniu NATURALCROP®SL wskazują na wzrost zawartości białka w masie roślinnej o kilka procent. Jest to efekt, którego należy się spodziewać, wskutek tego, że aplikacja NATURALCROP®SL dostarcza gotowe składniki do syntezy białka.

Ponadto, aminokwasy oddziaływają silnie na wzrost i rozwój systemu korzeniowego i krzewienie traw. Ma to ogromne znaczenie dla przezimowania roślin. Dzięki silniejszemu systemowi korzeniowemu, trawa są odporniejsze na mrozy i brak okrywy śnieżnej, szybciej wiosną wchodzą w wegetację i tworzą gęstszą ruń.

Zastosowanie NATURALCROP®SL pozwala wydłużyć „zieloną taśmę” o jeszcze jeden pokos lub spasanie (na pastwisku). Produkt jest w formie łatwej do stosowania, płynnej. Można go łączyć z herbicydami, stosowanymi do usuwania chwastów. Nawet zwiększa ich skuteczność, wskutek tego, że wykazuje działanie adjuwantu.

Zalecana dawka to 1,0-1,5 l/ha NATURALCROP®SL, co stanowi koszt od 30 do 45 zł/ha. A efekty są naprawdę interesujące i pozwalają zwiększyć ilość paszy dla bydła.

dr inż. Sylwester Lipski


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.