Zadbaj o bazę paszową dla bydła

Trzeci pokos traw, przy takim przebiegu pogody latem jaki mamy ostatnio, jest często wątpliwy. Jeśli się uda, to najczęściej daje niski plon trawy, o marnej jakości. Warto jednak zadbać o użytek zielony, bo jego kondycja ma bezpośrednie przełożenie na jakość i ilość wyprodukowanej paszy.

Na Podlasiu wypraktykowaliśmy prosty i niedrogi zabieg pozwalający pobudzić trawę do intensywnych odrostów, krzewienia i wytworzenia większej biomasy. Jest to aplikacja dolistna mieszaniny dwóch preparatów: NaturalCrop® SL i SuperAlgae® 400 SL. Pierwszy jest koncentratem 16 aminokwasów o wszechstronnym działaniu: stymulują trawy do intensywnego wzrostu, dostarczają składniki budulcowe dla białek, pobudzają metabolizm i syntezę węglowodanów. Drugi to najbogatszy na rynku koncentrat organicznych związków biologicznie aktywnych (fukoidyna, mannitol, florotanina, alginiany, laiminaryna i in.) pozyskiwanych z Ascophyllum nodosum (gatunek alg oceanicznych). SuperAlgae® 400 SL zwiększa intensywność podziałów komórkowych, a przede wszystkim zwiększa tolerancję na niedobory wody (stabilizuje gospodarkę wodną rośliny).

Łączne zastosowanie tych preparatów, w ilości po około 0,6 l/ha każdy, nie jest drogie, koszt tej mieszaniny kształtuje się na poziomie około 46 zł/ha. A efekt w postaci bujniejszego przyrostu trawy, o dużej wartości pokarmowej (zwartość białka i węglowodanów) jest najcenniejszy.

Zabieg łączny NaturalCrop® SL i SuperAlgae® 400 SL umożliwia skompensowanie niedoborów paszy objętościowej w okresie końca lata i początku jesieni.

Co ciekawe, na użytkach zielonych, gdzie zastosowano tę mieszaninę stwierdzono zwiększenie obecności motylkowatych w runi.

 

Dr inż. Sylwester Lipski


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.