Wystartuj rzepak szybciej

Opady deszczu, przerywane okresami względnej pogody, opóźniają zbiory. Według portalu www.wyborcza.biz „Do tej pory rolnicy skosili zboża z ok. 30 proc. powierzchni kraju, głównie na południu. Tam rolnicy zebrali je, zanim do Polski doszła fala opadów. Za to od 10 dni stoją praktycznie dwie trzecie kraju, gdzie pada niemal codziennie. Problemy ze zbiorami są w Wielkopolsce, Kujawsko-Pomorskiem, Zachodniopomorskiem, na Warmii i Mazurach.”

Będzie to miało wpływ na jakość siewu rzepaku ozimego. Prawdopodobnie siewy nie będą wykonane w zalecanych terminach agrotechnicznych. Będzie to skutkowało przesunięciem jesiennej wegetacji rzepaku. Obecnie szacujemy, że może to wynosić nawet kilkanaście dni. Nie muszę przypominać, czym grozi to dal rzepaku, szczególnie w kontekście jego dobrego przygotowania do spoczynku zimowego. Ostatnia zima, 2015/2016, nieubłaganie wytknęła błędy jesiennej agrotechniki rzepaku i anomalie w jesiennym wzroście i rozwoju tej uprawy.

W tej sytuacji, warto i należy sięgnąć po technologię NaturalCrop Poland, która potwierdziła swoją skuteczność w skrajnych warunkach sezonu 2015/2016, na polach rzepaku ozimego. Polecamy:

GERMINATOR SL – płynny koncentrat polimerów organicznych i związków bioaktywnych, którego podstawowym celem zastosowania jest przyspieszenie i wyrównanie wchodów. GERMINATOR SL był zastosowanych jesienią 2015 na wielu polach rzepaku w woj. pomorskim. Wiosną, kondycja rzepaku, na polach, gdzie był zastosowany GERMINATOR SL jesienią, była dużo lepsza niż na innych polach. Rośliny miały więcej liści i bardziej rozbudowany system korzeniowy. Plony, z tych plantacji, wynosiły od 4 do 5 t/ha (należy pamiętać, że Pomorze było dotknięte falą wymarznięć i wysmaleń rzepaku, co skutkowało, że plony 1-2 t/ha stanowiły częsty wynik). GERMINATOR SL, oprócz stymulacji systemu korzeniowego, a szczególnie korzeni bocznych i włośników, chroni też siewki przed chorobami grzybowymi pochodzenia glebowego. Zawiera bardzo silny fungistatyk, CHITOZAN, którego właściwości są doskonale znane i wykorzystywane od wielu lat. Badania prowadzone w IUNG-PIB we Wrocławiu i IOR w Poznaniu wskazują ponadto, że GERMINATOR SL, z powodzeniem może spełniać rolę adiuwantu dla przedwschodowych herbicydów doglebowych (piszę o herbicydach stosowanych po siewie rośliny uprawnej, a przed jej wschodami). GERMINATOR SL zmniejsza wypłukiwanie herbicydu do głębszych warstw gleby, zwiększając jego retencję w warstwie gdzie kiełkują nasiona chwastów, zwiększając tym samym skuteczność herbicydu.

SEMIGATOR 4D starter – który jest pierwszym nawozem ukierunkowanym na stymulację i ochronę systemu korzeniowego oraz ryzosfery. Ryzosfera stanowi też naturalną barierę dla chorób, które mogą atakować siewki rzepaku. SEMIGATOR został tak opracowany, aby z jednej strony dostarczać młodym roślinom składniki pokarmowe (azot i fosfor), z drugiej stymulować wzrost elongacyjny korzeni, a z trzeciej wspierać tworzenie aktywnej ryzosfery, jako optymalnego środowiska dla wzrostu i aktywności korzeni. Można powiedzieć, że SEMIGATOR jest czymś w rodzaju „nawozu startowego”, ale w rzeczywistości jest czymś dużo bardziej skomplikowanym. Nawozy startowe zawierają składniki pokarmowe (azot, fosfor, czasami mikroelementy), czyli służą do żywienia rośliny. SEMIGATOR nie bez przyczyny ma dodane 4D do nazwy, bo składa się z czterech komponentów dobranych na podstawie wieloletnich badań naukowych:

- fosforan amonu – czyli składniki mineralne, które oprócz funkcji odżywczych są także stymulatorami wzrostu korzeni (z tego jest znany fosfor),

- AGROGEL® - azotowy nawóz organiczny, zawierający także węgiel organiczny. Azot i węgiel organiczny są dostępne dla roślin i mikroorganizmów ryzosfery. To dzięki nim następuje intensyfikacja namnażania tych mikroorganizmów,

- L-aminokwasy – są to znane już stymulatory procesów metabolicznych roślin, bakterii i grzybów. Oprócz tego stanowią pulę gotowych związków organicznych, z których korzystają korzenie młodych roślin rzepaku,

- zeolit – zmikronizowany minerał, który oprócz tego, że wnosi cenne minerały, z których korzysta roślina i organizmy ryzosfery, pełni rolę fizycznego ulepszacza gleby. Zeolit jest znany z ogromnych zdolności sorpcyjnych, a tutaj ta jego właściwość jest wykorzystana dla: sorpcji wody i jej gromadzenia w pobliżu korzeni, wychwytywania z roztworu glebowego substancji szkodliwych dla wrażliwych korzonków.

Zaletą SEMIGATORA jest to, że jest to nawóz organiczno-mineralny (zawartość Corg. > 18%), więc nie powoduje zasolenia środowiska w pobliżu nasion rzepaku, gdzie jest umieszczany. Takie ryzyko istnieje w przypadku innych nawozów startowych.

W następnych artykułach będę informował plantatorów rzepaku o dalszych zabiegach, którymi możemy znacznie podnieść kondycję rzepaku jesienią. Zachęcam do częstego zaglądania na naszą stronę.

dr inż. Sylwester Lipski

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.