Wysoka jakość owoców ekologicznej maliny jesiennej

Komunikat ekologiczny nr 5/2016 z dnia 30 sierpnia 2016 roku

Sierpień oraz wrzesień to okres wzrostu, rozwoju i dojrzewania owoców maliny jesiennej, dlatego należy zadbać o ich optymalne odżywienie. Zalecamy zastosować mineralny nawóz dolistny z wysoką zawartością krzemu o nazwie Herbagreen® w dawce 1-1,5 kg/ha. Unikalna formulacja Si w połączeniu z innowacyjnym kompleksem mikroelementów zwiększa wigor roślin oraz poprawia wydajność fotosyntezy. Zawarte w produkcie krzem i wapń wpływają na jędrność i trwałość owoców, dzięki czemu nie rozpadają się one po zbiorze. Z kolei żelazo i magnez – składniki, które często dają niedobory na malinie – stymulują powstawanie chlorofilu, który jest niezbędny do sprawnego przebiegu procesu fotosyntezy. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zabiegi należy wykonywać 2-3 krotnie przez cały okres rozwoju zawiązków oraz przed każdym zbiorem.

W ostatnim czasie mamy do czynienia z bardzo zmienną pogodą. Duże amplitudy temperatur pomiędzy poszczególnymi dniami/tygodniami nie sprzyjają dorastaniu owoców. W związku z tym zalecamy zastosowanie nawozu SuperFifty Algae® 500 SL w dawce 1-2 l/ha. Zabiegi należy powtarzać co 7-10 dni. Jest to biologicznie czynny, wysokoskoncentrowany ekstrakt z morskich brunatnic Ascophyllum nodosum. Zawiera oligosacharydy, aminokwasy i witaminy.  SuperFifty Algae® 500 SL poprawia dorastanie owoców maliny nawet w/w warunkach stresowych. Stymuluje ilość wytwarzanych przez rośliny fitohormonów, a ich poziom w roślinie decyduje o tempie transportu wody z solami mineralnymi i asymilatów. To w efekcie przekłada się na jakość owoców.

UWAGA: Nie mieszać w jednym zabiegu nawozu Herbagreen® oraz SuperFifty Algae® 500 SL.

Izabela Dudek

Specjalista ds. Upraw Ogrodniczych


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.