Sposób na dorastanie i wybarwianie jabłek

Komunikat sadowniczy nr 9/2016 z dnia 10 sierpnia 2016 roku

Jakość jabłek w momencie zbioru decyduje o ich zdolności oraz jakości przechowalniczej. Zabiegi wykonywane w drugiej połowie lata są tak samo ważne, jak te wykonywane na początku wegetacji. W związku z tym w sierpniu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dokarmianie owoców, które ma na celu m. in. lepsze dorastanie owoców, poprawę wybarwienia oraz zwiększenie jędrności.

W tym okresie w potrzeby pokarmowe jabłoni wpisuje się mineralny nawóz dolistny - Herbagreen®. Produkt ten zawiera krystaliczną formę krzemu (Si), wapń, żelazo, magnez, fosfor, siarkę i potas. Unikalna forma Si w połączeniu z kompozycją makro- i mikroelementów (Si-complex) zwiększa jędrność owoców i wigor roślin, wyrównuje plon oraz poprawia wydajność fotosyntezy. Od tego momentu w sadach jabłoniowych zalecamy wykonanie 2-3 zabiegów Herbagreen® w dawce 1-2 kg/ha.

Odpowiednie wybarwienie jabłek jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o opłacalności uprawy i sprzedaży. Dlatego też zalecamy zastosować 4 oraz 2 tygodnie przed zbiorem SuperFifty® Algae 500 SL w dawce 1-2 l/ha. Jest to biologicznie czynny, wysokoskoncentrowany ekstrakt z morskich brunatnic Ascophyllum nodosum. Zawiera oligosacharydy, aminokwasy i witaminy. SuperFifty® Algae 500 SL poprawia wybarwienie jabłek, zwiększa intensywność oraz wielkość rumieńca.

Izabela Majewska
Specjalista ds. Upraw Ogrodniczych


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.