Skuteczniejszy zabieg na chwościka

Nasi klienci i nasi Doradcy donoszą o wzrastającym porażeniu plantacji chwościkiem buraka (Cercospora beticola Sacc.). Przyznać należy, że tegoroczne lato sprzyja burakom: rosną w oczach i w wielu regionach jest nadzieja na wysokie plony. Niestety, ta aura sprzyja także chorobom i występuje ryzyko, że plony korzeni mogą być ograniczone przez chwościka.

Teraz jest jeszcze szansa na ograniczenie porażenia plantacji oraz ograniczenia strat plonu poprzez aplikację zalecanych fungicydów. Na szczęście lista zarejestrowanych preparatów do zwalczania chwościka jest długa i można dobrać produkt na każdą kieszeń.

Warto przy tym wzbogacić mieszaninę zbiornikową o dwa produkty, NATURALCROP SL i HERBAGREEN Z20, których działanie na buraki cukrowe i ich plony mamy sprawdzone.

NATURALCROP SL spełnia wtedy dwie funkcje:

- wspomaga działanie fungicydu, zwiększając przyczepność cieczy roboczej do liści, zapobiega jej spływaniu oraz ogranicza jej parowanie z powierzchni liści,

- działa regenerująco na zaatakowane rośliny, dostarcza gotowych składników pokarmowych (aminokwasów), stymuluje procesy fizjologiczne.

HERBAGREEN Z20 jest produktem mineralnym, który zawiera duże ilości krzemu (Si) i wapnia (Ca). Krzem jest dobrze już poznanym pierwiastkiem wpływającym bezpośrednio na plonowanie buraków cukrowych oraz na wzrost zawartości cukru w korzeniach. Dr Arkadiusz Artyszak, prowadząc wieloletnie badania, nad wpływem krzemu na wzrost, rozwój i plonowanie buraków wykazał, że preparaty zawierające krzem powinny być standardowym składnikiem technologii odżywiania i stymulacji buraków.

Zalecamy stosowanie od 0,5 do 1,0 l/ha NATURALCROP SL w mieszaninie z 0,5-1,0 kg/ha HERBAGREEN Z20 i wybranym fungicydem do zwalczania chwościka. Większe dawki należy zastosować na plantacje bardziej porażone patogenem (>50% zainfekowanych roślin na polu).

Przy sporządzaniu cieczy roboczej należy zachować zasady Dobrej Praktyki sporządzania mieszanin zbiornikowych preparatów płynnych.

dr inż. Sylwester Lipski


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.