POPRAWA ZAWIĄZYWANIA I PRZECIWDZIAŁANIE OPADANIU ZAWIĄZKÓW

Komunikat sadowniczy NaturalCrop nr 5/2017 z dnia 18 05 2017

 

W sadach wiśniowych, jabłoniowych obserwujemy koniec fazy kwitnienia. Jest to optymalny moment na wykonanie kolejnego zabiegu w celu poprawy związywania i przeciwdziałaniu opadania zawiązków.

Opadanie kwiatów i zawiązków jest regulowane m. in. poprzez auksyny. Po kwitnieniu poziom auksyn w roślinie spada i rozpoczyna się tworzenie warstwy odcinającej, która powoduje opadanie zawiązków. Zalecamy zatem zastosować SuperFifty Algae 500 SL w dawce 1,5 l/ha, ponieważ jest on źródłem m. in. tak ważnych w tym okresie auksyn. Produkt zwiększa aktywność enzymów roślinnych, które decydują o tempie transportu wody z solami mineralnymi i asymilatów. Powoduje to wzmocnienie zawiązków. Jest to istotne, ponieważ w wielu sadach obserwujemy osłabienie zawiązków po niekorzystnych warunkach jakie mieliśmy tej wiosny. Ponadto SuperFifty Algae 500 SL zwiększa syntezę poliamin, które są niezbędnym czynnikiem utrzymującym żywotność komórek i prawidłowy przebieg procesów komórkowych. Poliaminy stymulują zawiązywanie owoców oraz zwiększają szybkość podziałów komórkowych, co prowadzi do większej liczy komórek w rozwijających się owocach. Dzięki temu owoce dorastają większe. Poza tym zawiera potas wpływający na wzrost komórek, gospodarkę wodną i fotosyntezę. Kolejny zbieg SuperFifty Algae 500 SL należy wykonać dwa tygodnie po kwitnieniu.

Izabela Dudek – specjalista ds. produktów w uprawach sadowniczych

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.