Ochrona potencjału plonowania rzepaku

Upały, jakie nawiedziły cały kraj, już zaczynają zbierać swoje żniwo. Na polach występuje susza. W niektórych rejonach Polski (zwłaszcza na północy) była ona poprzedzona mokrą i chłodną pogodą. Spowodowało to opóźnienie żniw i tym samym zasiewów rzepaku. W trakcie zasiewów gleba była wilgotna (w niektórych rejonach nawet za bardzo), a zaraz potem przyszło gwałtowne ocieplenie. O ile rzepaki siane na lekkich glebach mają się w miarę dobrze to na stanowiskach nieco cięższych występują problemy z wyrównaniem roślin. Na jednym polu możemy znaleźć rzepaki od fazy liścieni do fazy czterech liści.

Ponadto na liścieniach pojawił się mączniak rzekomy, który dodatkowo ogranicza powierzchnię asymilacyjną i hamuje rozwój roślin. Utrzymujące się upały są dużym stresem dla roślin, które są osłabione i atakowane masowo przez szkodniki. Natomiast susza utrudnia pobieranie składników pokarmowych z gleby, dlatego warto zmaksymalizować pobranie dolistnie stosowanych elementów. W związku z powyższym w celu odżywienia i stymulacji osłabionych roślin oraz zwiększenia efektywności mieszaniny zbiornikowej proponujemy zastosowanie NaturalCrop® SL w dwóch dawkach w następujących mieszaninach:

1.    NaturalCrop SL® 0,5 l/ha + mocznik 5 kg/ha + siarczan magnezu siedmiowodny 2-3 kg/ha + insektycyd (cypermytryna/chloropiryfos) + herbicyd na samosiewy (fluazyfop-P-butylowy, chizalofop-P-etylowy)

Celem zabiegu jest tanie i szybkie zbudowanie jak największej powierzchni asymilacyjnej liści (min 4 liści) oraz stymulacja syntezy chlorofilu. Jest to niezbędne do sprawnego przebiegu procesu fotosyntezy oraz pozwala zniwelować negatywne skutki oddziaływania mączniaka rzekomego na roślinę. Dodanie do mieszaniny NaturalCrop® SL wzmacnia roślinę i wspomaga jej regenerację po uszkodzeniach spowodowanych suszą, mączniakiem rzekomym i pchełkami. Zawarte w produkcie aminokwasy chelatujące tj. glicyna, kwas glutaminowy, histydyna i lizyna dodatkowo poprawią pobranie azotu, magnezu i siarki oraz zwiększają efektywność zabiegu insektycydowego na pchełki.

2.    NaturalCrop® SL 1l/ha + fungicyd z funkcją regulatora + fosfor (min 600 g/ha), bor, mangan, molibden + insektycyd kontaktowy

Celem zabiegu jest stymulacja, rozbudowa i regeneracja systemu korzeniowego poprzez synergistyczne działanie aminokwasów, fosforu i boru. Zawarty w NaturalCrop® SL kompleks L-aminokwasów wspomaga pobieranie tych składników z mieszaniny oraz poprawia efektywność zabiegu fungicydowego i insektycydowego na tantnisia krzyżowiaczka i gnatarza. Polipeptydy tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i spływaniu cieczy. Dodatkowo zwiększają przyczepność kropli i zmniejszają napięcie powierzchniowe. Ponadto aminokwasy odżywiając rośliny w szybko dostępny azot oraz poprawiając pobieranie P, B, Mn, Mo przyspieszają ich regenerację po uszkodzeniach spowodowanych przez śmietki oraz stymulują rozwój roślin.

Powyższe rozwiązanie jest tanie, proste i sprawdzone w wielu gospodarstwach w Polsce. W efekcie jego zastosowania rośliny cechują się lepszą zdrowotnością i witalnością przejawiającą się: intensywnym wybarwieniem liści, grubszą szyjką korzeniową oraz dłuższym korzeniem palowym. W takim stanie rośliny są lepiej przygotowanie do zimy.

Piotr Huszcza

Doradca Techniczno-Handlowy


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.