NAWOŻENIE TRUSKAWEK PO ZBIORACH

Komunikat sadowniczy NaturalCrop nr 14/2017 z dnia 10 07 2017

Zbiory truskawek dobiegają końca. Jednak w tym momencie nie kończą się zabiegi na plantacjach. Po zbiorach należy zadbać o odżywienie i zdrowotność roślin. To właśnie wtedy truskawki zakładają pąki kwiatowe na rok następny. Nasze starania w tym sezonie będą procentowały w przyszłym roku. 

Jak najszybciej po zakończeniu zbiorów i nie później niż dwa tygodnie po nich należy skosić liście roślin. Kiedy rośliny zaczną odbijać należy wykonać oprysk preparatem biologicznym ZumbaPlant® w dawce 1-1,5 kg/ha. Koszenie usuwa z plantacji potencjalne źródła infekcji, natomiast preparat ZumbaPlant® zwiększa odporność roślin na szarą pleśń. Jest to szczególnie ważne na plantacjach, gdzie w tym roku wystąpiła ta choroba. Celem wzmocnienia działania ZumbaPlant® zalecamy dodatek enzymatycznego koncentratu NaturalCrop® SL w dawce 1 l/ha. Polipeptydy i aminokwasy, zawarte w NaturalCrop® SL wspomagają namnażanie mikroorganizmów zawartych w ZumbaPlant®. Ponadto, NaturalCrop® SL odżywia wysokowartościowym azotem (9%), który jest niezbędny do optymalnego zawiązania pąków kwiatowych na rok następny oraz zmniejsza stres związany z utratą i odbudową liści.

Po całym sezonie rośliny są mocno wyczerpane, a od drugiej połowy lipca zaczynają wiązać pąki kwiatowe. W tym okresie truskawki szczególnie potrzebują właściwego odżywienia azotem i innymi składnikami pokarmowymi oraz dostępności wody. Dlatego należy dostarczyć azot nie tylko w formie dolistnej ale też doglebowej. Zalecamy zastosować Fertil C-N 40-12,5 w dawce 200-400 kg/ha. Azot organiczny (12,5%) zawarty w aminokwasach, peptydach i polipeptydach jest stopniowo uwalniany i pobierany przez rośliny. Dzięki temu nie ulega stratom związanym z wymywaniem lub gazyfikacją. Kontrolowane uwalnianie azotu z nawozu pokrywa zapotrzebowanie roślin na ten składnik, wspomaga zawiązywanie pąków kwiatowych oraz zapewnia wysokie plonowanie w roku następnym. Poza tym poprawia właściwości fizyko-chemiczne i biologiczne gleby. Fertil C-N 40-12,5 dostarcza 80-160 kg C organicznego, który sprzyja namnażaniu pożytecznych mikroorganizmów zasiedlających ryzosferę.  W efekcie zwiększa się dostępność fosforu, potasu  i innych składników pokarmowych w roztworze glebowym.

Dodatkowo, w celu wsparcia odbudowy ulistnienia  i zawiązania pąków kwiatowych warto zastosować organiczny stymulator na bazie ekstraktu z Ascophyllum nodosum SuperFifty® Algae 500 SL w dawce 1-1,5 l/ha. Nawóz zwiększa aktywność enzymów roślinnych, które decydują o tempie transportu wody z solami mineralnymi i asymilatów. To w efekcie powoduje wzmocnienie pąków. Produkt stymuluje syntezę poliamin, które zwiększają szybkość podziałów komórkowych, co prowadzi do większej liczby komórek w tworzących się pąkach. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, wyżej wymienione zabiegi dolistne warto wykonać 2-krotnie w odstępie 7-10 dni.

Izabela Dudek – specjalista ds. produktów w uprawach sadowniczych

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.