MĄCZNIAK W RZEPAKU – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 22/2017 z dnia 20 IX 2017

Przekropna pogoda, która utrzymuje się od jakiegoś czasu w Polsce sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Na niektórych polach rzepaku na liścieniach pojawił się już mączniak rzekomy, który ogranicza powierzchnię asymilacyjną i hamuje rozwój roślin. Jeżeli zaniedbamy ochronę na tym etapie, to trzeba liczyć się z tym, że porażone rośliny gorzej nam przezimują i dadzą niższy plon. W takiej sytuacji należy jak najszybciej rozprawić się z chorobą. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie fungicydu, ale czy to wystarczy? W celu zmaksymalizowania efektywności tego zabiegu warto dodać do niego enzymatyczny koncentrat L-aminokwasów – NaturalCrop® SL (0,5-1 l/ha) oraz produkt fosforynowy – FosMagnum® (1 l/ha).

Dodatek NaturalCrop® SL pozwala na osiągnięcie lepszego wnikania substancji aktywnej fungicydu. Polipeptydy zawarte w produkcie tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy, dzięki czemu ciecz nie spływa z liścia. Z kolei dodatek FosMagnum® pobudza naturalne mechanizmy obronne roślin oraz działa fungistatycznie na patogeny grzybowe, co poprawia ogólną zdrowotność roślin.

Ponadto połączenie FosMagnum® i NaturalCrop® SL zapewnia najszybszą regenerację tkanek roślinnych i tym samym zwiększa zdrowotność rzepaku, ponieważ uszkodzenia spowodowane szkodnikami stanowią wrota infekcji dla patogenów, dlatego tak ważne jest szybkie działanie. FosMagnum® dostarcza jony fosforu, a NaturalCrop® SL aminokwasy. Składniki te zapewniają szybką regenerację uszkodzeń korzeni spowodowanych przez śmietkę oraz stymulują tworzenie się nowych korzeni, w miejsce uszkodzonych.

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.