KRZEM I WAPŃ - CZYLI PROGRAM JĘDRNOŚCIOWY JABŁEK

Komunikat sadowniczy NaturalCrop nr 15/2017 z dnia 19 07 2017

W drugiej połowie lata ma miejsce intensywny wzrost jabłek. Zabiegi, które teraz wykonujemy mają ogromy wpływ na jakość owoców. W związku z tym należy zadbać o odpowiednie zaopatrzenie rozwijających się owoców w składniki pokarmowe takie jak np. krzem czy wapń.

Krzem odgrywa coraz większą rolę w produkcji roślinnej. Liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ tego pierwiastka na jakość i wielkość plonu. Krzem wbudowywany jest w ściany komórkowe owoców, liści i pędów. Prowadzi to do ich wzmocnienia. Dzięki temu owoce są jędrniejsze i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku jabłek, które są długo przechowywane. Rośliny wysycone krzemem są również mniej podatne na choroby grzybowe oraz szkodniki. Grubsze i twardsze ściany komórkowe stanowią naturalną barierę dla patogenów.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem pokarmowym w produkcji jabłek jest wapń. Jest on składnikiem ścian i błon komórkowych. Ogranicza występowanie GPP, wydłuża jakość i zdolność przechowalniczą owoców. Zawiązki otrzymują od drzewa większość potrzebnego im wapnia do kilku tygodni po kwitnieniu. Następnie przegrywają konkurencję o ten pierwiastek z rosnącymi pędami. Nawożenie wapniem należy rozpocząć po kwitnieniu, ponieważ mniejsze zawiązki efektywniej go pobierają. W tym roku należy szczególnie zadbać o odpowiednie zaopatrzenie owoców w wapń, ponieważ w wyniku wiosennych przymrozków przemarznięciu uległy kwiaty centralne lub większość plonu. Jabłka powstałe z kwiatu centralnego są lepiej zaopatrzone wapń niż owoce powstałe z kwiatów bocznych. Poza tym im mniej owoców na drzewie tym większe dorastają, a im większe owoce tym większe rozcieńczenie wapnia.

W wyżej wymienione potrzeby wpisuje się nawóz Herbagreen® Z20. Zawiera krzem (27,8%), wapń (30,7%) oraz magnez, potas, fosfor, żelazo.  Zalecamy stosować go w dawce 1-1,5 kg/ha co 10-14 dni naprzemiennie z typowymi nawozami wapniowymi. Systematycznie stosowany zwiększa jędrność i zawartość ekstraktu, poprawia dorastanie owoców oraz wydłuża trwałość owoców po zbiorze. Ponadto zwiększa odporność na choroby grzybowe i szkodniki.

W celu wzmocnienia działania Herbagreen® Z20 oraz nawozów zawierających wapń zalecamy dodanie NaturalCrop® SL w dawce 1 l/ha do każdego zabiegu. Polipeptydy i aminokwasy zawarte w NaturalCrop® SL stabilizują mieszaninę oraz tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy. W efekcie mikro- i makroskładniki Herbagreen® Z20 są lepiej pobierane przez rośliny. Herbagreen® Z20 intensyfikując procesy metaboliczne roślin powoduje zwiększenie ich zapotrzebowania w azot, którego doskonałym źródłem są aminokwasy zawarte w NaturalCrop® SL. 

Izabela Dudek – specjalista ds. produktów w uprawach sadowniczych

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.