JAK ZAPOBIEC NIEDOBOROM AZOTU I FOSFORU JESIENIĄ W RZEPAKU OZIMYM

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 15/2017 z dnia 13 VI 2017

Zasiewy rzepaku ozimego zaczną się za trzy miesiące, ale już teraz warto zastanowić się nad jesienną technologią nawożenia tej rośliny. W ostatnich latach mamy do czynienia z wydłużeniem i ociepleniem sezonu jesiennego, dlatego bardzo ważne jest dostosowanie nawożenia do zmieniającej się pogody. Odpowiednim rozwiązaniem na zaistniałe zmiany jest zastosowanie jesienią nawozu o kontrolowanym uwalnianiu, użyźniacza glebowego poprawiającego dostępność fosforu i potasu oraz stymulatora ukorzenienia. Przykładem produktu, który łączy w sobie te trzy funkcje jest nawóz o nazwie Fertil CN 40-12,5 oferowany przez firmę NaturalCrop Poland.

Zawarty w nawozie azot podlega powolnemu uwalnianiu, dzięki czemu nie ulega stratom powodowanym gazyfikacją i wymyciem. Na start wegetacji w uprawie rzepaku zaleca się zastosowanie (oprócz nawożenia NPK) – Fertil CN 40-12,5 w dawce 200 kg/ha. Kontrolowane uwalnianie azotu z nawozu pokrywa jesienne zapotrzebowanie roślin na ten składnik i nie generuje ryzyka „wybujania” roślin.

Obok dostarczenia startowej dawki azotu bardzo ważnymi elementami stosowania Fertil CN 40-12,5 w rzepaku jest poprawa właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych gleby oraz szybszy rozkład resztek pożniwnych, pozostawionych po zbożach. W przypadku wysokich i średnich zawartości P i K w glebie pozwala to na zmniejszanie dawek nawozów fosforowo-potasowych o 20-50%.

Dodatkowo Fertil CN 40-12,5 zawiera rozpuszczalny w wodzie azot organiczny, który stymuluje rozwój korzeni drobnych i włośnikowych, co sprzyja ukorzenieniu młodych roślin rzepaku.

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.