JAK SOBIE RADZIĆ BEZ NEONIKOTYNOIDÓW ?

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 21/2017 z dnia 13 IX 2017

W związku z wycofaniem z zapraw neonikotynoidów, obecnie w jesiennej agrotechnice rzepaku kluczowe znaczenie ma ograniczenie presji szkodników we wczesnych fazach rozwojowych. Ma to ogromne znaczenie, gdyż małe rośliny rzepaku są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju czynniki stresowe, w tym na ataki szkodników tj. np. śmietka czy pchełki. Straty wywołane przez te szkodniki mogą być bardzo wysokie, uszkodzone przez nie rośliny gorzej zimują, a w przypadku wystąpienia silnych mrozów nie mają szans na przetrwanie zimy.

Dlatego warto przyłożyć się do jesiennych zabiegów insektycydowych i zwiększyć ich efektywność. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym już od kilku lat jest stosowanie enzymatycznego koncentratu aminokwasowego – NaturalCrop® SL w dawce 0,5-1 l/ha wraz z insektycydami. Rozwiązanie to pozwala na osiągnięcie lepszego wnikania substancji aktywnej insektycydu. Polipeptydy zawarte w NaturalCrop® SL tworzą na liściu powłokę zapobiegającą parowaniu i wysychaniu cieczy, dzięki czemu ciecz nie spływa z liścia. Istnieją doniesienia, że aminokwasy mogą zwiększać efektywność insektycydów nawet o 40%. Doskonała mieszalność NaturalCrop® SL sprawia, że można go dodawać do każdego zabiegu insektycydowego.

W przypadku dużej presji szkodników i/lub gdy śmietka zdążyła już uszkodzić korzenie warto zastosować NaturalCrop® SL w mieszaninie z SuperAlgae 400 SL w celu stymulacji tworzenia się nowych korzeni, w miejsce uszkodzonych i przyspieszenia ich wzrostu.


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.