JAK POPRAWIĆ KIEŁKOWANIE BURAKA CUKROWEGO?

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 6/2017 z dnia 05 IV 2017  

W celu przyspieszenia kiełkowania i rozwoju systemu korzeniowego buraka cukrowego zalecamy zastosować doglebowy stymulator wzrostu roślin Germinator SL. Jest to płynny koncentrat aktywnych polimerów oraz bioreaktywnego chitozanu. Zastosowany do 3 dni po siewie stymuluje stożek wzrostu korzenia zarodkowego i korzeni bocznych oraz oddziałuje strukturotwórczo na wierzchnią warstwę gleby. Zmniejsza skłonność do tworzenia się skorupy na powierzchni gleby, co ma szczególne znaczeniu w przypadku kiełkowania nasion. Z kolei chitozan zabezpiecza kiełkujące siewki przed patogenami glebowymi (grzyby i bakterie). Po zastosowaniu Germinator SL nadaje glebie ciemną barwę, wpływając na szybsze nagrzewanie gleby. Zastosowanie Germinator SL powoduje szybsze kiełkowanie i początkowy wzrost siewki, silniejszy i zdrowszy system korzeniowy. Następuje intensywny wzrost korzeni rośliny w przestrzeni gleby – głębokość i gęstość masy korzeniowej istotnie zostaje zwiększona. Co za tym idzie, większa masa gleby zostaje opleciona korzeniami roślin, co zwiększa możliwości pobierania z gleby składników pokarmowych, nawet trudniej dostępnych lub „luksusowych”. Poprawia również skuteczność „szukania” i pobierania wody w głębszych warstwach gleby, a to z kolei zwiększa szanse rośliny na zminimalizowanie strat w plonie w przypadku wystąpienia suszy.

Dodatkowo Germinator SL wykazuje właściwości zbliżone do adiuwantu doglebowego. Zastosowany w połączeniu z herbicydem przytrzymuje substancję aktywną w wierzchniej warstwie gleby, co jest szczególnie ważne w przypadku obfitych opadów deszczu. Właściwość ta powinna być wykorzystywana też w przypadku nawozów doglebowych posypowych i w szczególności płynnych. Germinator SL zapobiega stratom wynikającym z wymywania składników pokarmowych w głąb profilu glebowego, zwiększając skuteczność zastosowanych nawozów.

Ewelina Przybyszewska

Kierownik ds rozwoju produktów

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.