DOLISTNE ODŻYWIANIE KUKURYDZY

Komunikat rolniczy NaturalCrop nr 14/2017 z dnia 06 VI 2017

Po herbicydach przyszedł czas na dolistne dokarmianie kukurydzy. Roślina ta jest wrażliwa na niedobór cynku i boru, dlatego przeprowadza się zazwyczaj 1-2 krotne dokarmianie tymi składnikami. Pierwsze działania podejmujemy w fazie 3-4 liści, kolejne około 8-10 liścia. Do zabiegów warto dodać enzymatyczny koncentrat L-aminokwasowy NaturalCrop® SL (0,5 l/ha). Produkt ten poprawia pobranie mikroelementów i tym samym zwiększa efektywność nawożenia (zawiera aminokwasy chelatujące Gly, Glu, His, Lys).

Oprócz tego odżywienie roślin w specyficzne aminokwasy powoduje przyspieszenie regeneracji roślin po uszkodzeniach herbicydowych np. po sulfonylomocznikach. Herbicydy te blokują syntezę aminokwasów niezbędnych do wzrostu roślin (Leu, Ile, Wal).

Zastosowanie NaturalCrop® SL jest szczególnie ważne, jeżeli pierwszy zabieg mikroelementowy zostanie przesunięty do fazy 4-6 liści lub producent zdecyduje się na jednokrotne dokarmianie.
W takim przypadku celem stosowania jest przyspieszenie pobrania oraz maksymalne wykorzystanie składników z aplikowanych nawozów. Warto wtedy zastosować wyższą dawkę NaturalCrop® SL, czyli 1-1,5 l/ha. Produkt można również dodać do zabiegu insektycydowego na ploniarkę w dawce 0,5 l/ha pod kątem zwiększenia skuteczności insektycydu.

W przypadku spodziewanej lub panującej suszy zalecamy zastosować preparat SuperAlgae 400 SL w dawce 0,5-1 l/ha.  Celem stosowania jest zwiększenie odporności roślin na stres spowodowany deficytem wody. Zawarty w produkcie mannitol należy do osmoprotektantów, czyli do substancji, które pomagają przetrwać roślinom stres związany z niedoborem wody. SuperAlgae 400 SL neutralizuje także zgromadzone w komórkach wolne rodniki co stanowi ważny element zwalczania stresu abiotycznego. Najlepsze efekty uzyskuje się, jeżeli zabieg zostanie wykonany prewencyjnie.


Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.