Budowa potencjału plonowania zbóż ozimych

W najbliższych dniach rozpoczną się zasiewy zbóż ozimych. Panująca susza i wysokie temperatury nie sprzyjają dobremu przygotowaniu gleby pod zasiew. W nadchodzącym tygodniu spodziewane jest załamanie pogody, spadek temperatur i znaczące opady deszczu. Związane jest to z niżem znad Europy Zachodniej, STEFANIA. Można spodziewać się, że wystąpią warunki niesprzyjające kiełkowaniu i wschodom ozimin. Przewidujemy, że wschody będą nierówne i wydłużone. Na dodatek, niskie temperatury mogą zwiększyć fitotoksyczność herbicydów doglebowych dla zbóż. W związku z tym, żeby zmniejszyć wpływ tych niekorzystnych warunkach pogodowych warto zastosować Germinator SL w celu:

  • stymulacji kiełkowania i wschodów roślin,

  • stymulacji systemu korzeniowego,

  • ochrony gleby przed parowaniem wody oraz

  • zmniejszenia niekorzystnego wpływu herbicydów doglebowych na rośliny.

Zawarte w Germinator SL:

  • kwasy fulwowe posiadają zdolność stymulacji stożka wzrostu korzenia zarodkowego i korzeni bocznych,

  • chitozan zabezpiecza kiełkujące siewki przed patogenami glebowymi (grzyby i bakterie),

  • kwasy huminowe i huminy wykazują działanie strukturotwórcze na wierzchnią warstwę gleby, szczególnie w przypadku gleb ciężkich.

Germinator SL nadaje glebie ciemną barwę, dzięki czemu szybciej się ona nagrzewa. Polipeptydy i polimeryczne związki organiczne tworząc na powierzchni gruzełków glebowych cienki film, dłużej zatrzymują wodę w wierzchniej warstwie gleby (chronią przed parowaniem). W konsekwencji nasiona mają lepszy dostęp do wody niezbędnej do kiełkowania. Szybsze kiełkowanie i początkowy wzrost siewki, przekładają się na silniejszy i zdrowszy system korzeniowy. Ponadto kwasy humusowe, a szczególnie kwasy fulwowe o krótkich łańcuchach, wykazują silne działanie stymulujące stożki wzrostu korzeni i włośników. Rozbudowany system korzeniowy to lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych, a także wyższa odporność roślin na suszę i niskie temperatury zimą. W efekcie roślina jest lepiej odżywiona i wykształca silniejszą część nadziemną, co przekłada się na lepsze przygotowanie do zimy.

Ponadto Germinator SL stosowany wraz z herbicydem zmniejsza negatywny wpływ substancji aktywnej na roślinę. Potwierdzają to przeprowadzone w Instytucie Ochrony roślin w Poznaniu badania, w których stwierdzono korzystny wpływ Germinatora SL na wzrost ulistnienia i wysokość roślin kukurydzy w kombinacjach z herbicydami (Wing P i Lumax w dawce 2,4 l/ha) co widać na wykresach poniżej. Zjawisko to ma pośredni wpływ na regulację zachwaszczenia na polu, ponieważ szybszy wzrost roślin w początkowych fazach rozwojowych (pomiary były przeprowadzone w fazie 5-6 liścia – A oraz 6-7 liścia – B) przekłada się na szybsze zwarcie międzyrzędzi i lepszą konkurencję rośliny uprawnej o składniki pokarmowe i dostęp do światła.

Germinator SL zalecamy zastosować na powierzchnię gleby poprzez oprysk grubokroplisty. W oziminach po siewie, do 3 dni w dawce 8-10 l/ha. Po oprysku nie należy wykonywać żadnych zabiegów uprawowych do pełni wschodów roślin. Zalecana dawka wody min. 300 l/ha.

Ewelina Przybyszewska

Manager ds. Rozwoju Produktów /Uprawy polowe/

Projekt graficzny Ambitny Plan™. Realizacja Arteneo. Prawa autorskie NaturalCrop Poland Sp. z o.o.. Wszystkie prawa zastrzeżone.